Son 12 Saat

MERCAN DEDE - DÜNYA

Mercan Dede - Dünya

Doğuya özgü Sufi müziğinin ilahi geleneğini batının çağdaş tınılarıyla buluşturan Mercan Dede’nin altı yılda dünyanın dört bir yanında biriktirdiği anılarını notalara döktüğü yeni albümü Dünya, OnEarth Records’dan çıktı. Radyo sponsorluğunu Radyo Voyage’ın üstlendiği albümün ön tanıtım konserlerini Hindistan, Kanada ve Fransa’da veren müzisyen, dünya turnesine İstanbul’un ardından önümüzdeki günlerde Brezilya ile devam edecek.İstanbul başta olmak üzere Delhi, Montreal, New York, Ürdün ve Lübnan’da yaşadıklarını albümündeki parçalara işleyen Mercan Dede, Dünya’yı bir seyyahın sayfaları başka coğrafyalarda, başka zaman ve ruh hallerinde, başka kalemlerle yazılmış günlüğüne benzetiyor.

İki ayrı CD’den oluşan albümün akustik ağırlıklı dokuz parçanın yer aldığı “Gün Doğumu” bölümü dinleyenlerin ruhunu, daha fazla elektronik öğe barındıran ve daha enerjik sekiz parçanın yer aldığı “Gün Batımı” bölümü ise bedenlerini dansa davet ediyor. Parçaların isimleri ise “Dünya”nı bir özelliğini, ya da halini anlatıyor.

Mercan Dede’nin dünyayı ve içinde akıp giden yaşamın kendisinde bıraktığı izleri sesler ve yankılara dönüştürdüğü Dünya, dünyamızın bugün karşı karşıya bulunduğu çevresel, toplumsal ve politik  sorunlara, bildik söylemlerle değil, hayatın kalp atışını duyurarak değinen “kalbi” bir albüm.

İran asıllı dünyaca ünlü şarkıcı Azam Ali ve halk müziğimizin dünyaya açılan sesi Sabahat Akkiraz’ın vokalleriyle farklı bir boyut kattığı albümde, Kanada’nın tanınmış müzisyen ve şairlerinden Jeff Bien ve genç kuşak şairlerden Mahir Karayazı şiirleriyle yer alıyorlar. Salih Yurttaş kaval ve ney, Hasan Gözetlik trombon ve trompet, Özer Özel tambur, Yurdal Tokcan ud, perdesiz gitar, ebow, Nida Faruk Okşaş ve Ömer Alkılıçgil ise basgitar ve gitarla albümde Mercan Dede’ye eşlik ediyor.

<